Cast

Emre Ajans | Reklama Dair Ne Varsa...

Cast nedir?


Cast bir yapımda kamera önünde rol alan oyunculardır. Cast ajansları ise bu modelleri ekrana sunan ve alternatif oyuncu bulan şirketlerdir. Bu ajanslar, elinde bulunan oyuncuları çeşitli projeler için hazırda tutarlar. Aynı zamanda bu kişilerin hukuki menajerliklerini de yaparlar. Cast ajanslarında daha çok isimsiz, tanınmayan kişiler yer alır. Bugün ekranlarda, podyumlarda görüp görmediğiniz birçok model ve oyuncu bir cast ajansına bağlıdır. Ünlü olmak işin biraz şans kısmıdır. Ancak bu ihtimali artırmak için oyuncu veya modelin elinden geleni yapıp kendini geliştirmesi önemlidir. 


Cast Çalışması Nedir?

Cast çalışması, yapım şirketlerinin yapımcılığını üstlendiği film, dizi, reklam gibi projelerde oynayacak oyuncuların, rollerine göre analiz edilerek belirlenmesidir. Cast çalışmasını cast direktörleri ve cast ajansları yapar.


Cast ajansları oyuncuların belirlenmesinde ve gerekli yapımcılara oyuncu sunulmasında rol oynayan şirketlerdir. Örneğin bir yapımcı reklam filmi çekeceği zaman bu ajansa başvuruda bulunup cast listesinden oyuncuları mülakata alarak içlerinden rollere uygun bulduklarını seçebilir. Cast ajansı bu bakımdan bir nevi menajerlik çalışması yapan kurumdur. Cast ajansına başvurunuz onaylanırsa teklif gelmesi halinde anlaşma yapılır ve belli bir miktar pay cast ajansına bırakılır. Bu nedenle cast ajansı sözleşme süresince sizin bonservisinizi elinde bulundurmaktadır. Bundan dolayı cast ajansı kendi oyuncu ve modelinin seçilmesi için elinden geleni yapmaya çalışır ve sizi bu yönde daha fazla eğiterek daha yetenekli hale getirmeye çalışır.
Siz de markanıza değer katmak ister misiniz?
Bize ulaşın, işletmenize en uygun ve en faydalı çözümü birlikte üretelim!